580 תיעודים של אכזריות: כתב אישום חריג על התעללות במעון בדרום

פרקליטות מחוז דרום הגישה ביום שישי האחרון כתב אישום חריג באופי לאחר שבמעון פעוטות המחולק ל – 4 כיתות מגילאי 3 וחצי חודשים ועד 3 שנים, חשפו עובדות תיעודים מזעזעים מהחודשים האחרונים של התעללות שבוצעו על ידי שתי מטפלות במעון, שמופעל על ידי משרד החינוך ומצוייד במצלמות המתעדות את הפעילות בו, נבדק בהתאם לתקנות החינוך והבטיחות.

הנאשמות, שעמדו בתפקיד המטפלות, נחשפו כנותנות לאלימות ותקיפה פיזית על פעוטות במסגרת העבודה שלהן. לפי נתונים תיעודיים, בין התקופה של 1.3.24 ועד ליום 30.4.24, הן תקפו את 13 מתוך 14 הפעוטות מידי יום ביומם, ובכך שהן תקפו אותם גרמו להם מכאוב ופגיעה פיזית ונפשית.. כאשר המשך התקיפות הוביל למכאוב רב ולבכיים של הפעוטות.

פעולות אלימות במיוחד כלפי התינוקות

במהלך זמן השהייה במעון המוכר שנמצא בקרית גת, חלו פעולות אלימות כגון גרירה בכוח לעבר המזרן, הטיחו את הפעוטות בכח על הרצפה לעיתים תוך הנפתם ביד אחת או שתיים באוויר, סובבו את גופם בכוח והצמידו את גופם למזרון וכיסו את כל גופם של הפעוטות כולל את ראשם, בשמיכה. על פי כתב האישום, אחת מהנאשמות הייתה אכזרית ביותר.

בתקופה הרלוונטית, במספר רב של אירועים, בעת שהפעוטות ישנו שנת צהרים, הנאשמת הזיז ה אותם בברוטליות, משכה וגררה אותם בכוח במזרון, הרימה אותם באוויר והטיחה אותם חזרה למזרון בכוח.

במספר הזדמנויות, בתקופה הרלוונטית, הנאשמת דחפה פעוטות לרצפה וגרמה לנפילתם, הכתה את הפעוטות במכות אגרוף לגבם ולפניהם, דרכה על רגליהם, משכה אותם בחוזקה מבגדיהם וזרקה משחקים וספרים לעבר הפעוטות באופן שיכל לפגוע בהם.

אכזריות שפרצה משום מקום גם כשהילדים ישבו בשקט בצד

אכזריותה של הנאשמת התבטאה בכך שבמקרים רבים, תקפה פעוטות שלא תוך כדי טיפול בהם, אלא ניגשה אליהם על מנת לתקוף אותם , שכשניכר שהם שקטים או עסוקים בענייניהם. כך למשל, קמה ממקומה ונתנה אגרוף לפעוט שישב בשולחן, משכה בשיער של פעוטה אחרת שיושבה בסמוך לשולחן, בעטה בפעוטה אחרת שעמדה והפילה אותה לרצפה.

במספר הזדמנויות, בתקופה הרלוונטית, הנאשמת זרקה חפצים, צעצועים וסמרטוטים באגרסיביות, בעטה בחפצים ובצעצועים והכל כשהפעוטות לידה ויכולים
להיפגע מהמעשה. בנוסף לאמור, במספר הזדמנויות, בתקופה הרלוונטית נהגה הנאשמת לעוות את פניה ולעשות פרצופים מפחידים במטרה להפחיד את הפעוטות
שיסורו למרותה.

בשלושה מקרים בתקופה הרלוונטית, הנאשמת השאירה פעוטות ללא השגחה בחדר ההחתלה, לאחר שסגרה עליהם את הדלת למשך מספר דקות.

במספר מקרים בתקופה הרלוונטית, הנאשמות זרקו את המוצצים של הפעוטות אל הרצפה בסמוך לפעוטות. נאשמת במספר הזדמנויות זרקה את המוצצים לרצפה
במרחק רב מהפעוטות כדי שהם יגיעו אליהם בכוחות עצמם.

הנאשמות, כמתואר לעיל, תחת מילוי תפקידן כמטפלות האחראיות לשלומם ובריאותם של הפעוטות הרכים שתחת השגחתן, אחראיות לט פל בהם ולדאוג
לצורכיהם, ניהלו את הכיתה תוך שימוש תדיר באלימות כלפי הפעוטות, כשהן משרות אוירה קשה של אלימות ופחד, ומנצלות את העובדה כי מדובר בפעוטות רכים

במעשיהן האכזריים והאלימים, הנאשמות לא נתנו דגש לכבוד ולבריאות הפעוטות, ובכך הן פגעו בהם באופן רציני. התנהגותן של הנאשמות ניתקה מכל ערך מקצועי ואנושי, והן פעלו בניגוד מוחלט לתפקידן כמטפלות ואחראיות על בריאות ובטיחות הילדים.

הנאשמות, שנחשבו כמטפלות מקצועיות, פרצו באמורה את חובותיהן והפעילו אלימות נגד הפעוטות, מתוך הבנה שכאלו לא יכולים להגן על עצמם או להספיק להתלונן. התנהלותן האכזרית והתקיפה נגד פעוטות חסרי ישע מהווה עבירה רצינית, שמסכנת את בריאותם הנפשית והגופנית של הילדים.

בעקבות החשיפה לנושא, נפתח חקירה פלילית ונימוקה להגבלת ההפרטות על מנת להגן על בריאותם ובטיחותם של פעוטות במעונים חינוכיים. האכזבה והניכור מתחילים ממקומות שאמורים לשמש כמרכזי רווחה והגנה על פעוטות, אך במקום נתקלים בתנאים הפוגעים בבריאותם ובבטיחותם.

המקרה המצער שנחשף במעון בקריית גת מדגיש את הצורך במעורבות מערכתית נרחבת יותר להבטחת שלומם ובטיחותם של ילדים במעונות יום. יש להחמיר את הליכי הפיקוח והבקרה, תוך הקפדה על הכשרות מקצועית מעמיקה לצוותים החינוכיים. לצד זאת, יש להטמיע מנגנוני דיווח יעילים שיאפשרו גילוי מוקדם של התנהגויות פוגעניות וטיפול מיידי בהן.

חשוב לזכור שכל ילד ראוי ליחס מכבד, חם ואוהב, וכי כל פגיעה בהם היא בלתי נסבלת. עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי להבטיח שכל ילד יגדל בסביבה בטוחה ותומכת שתאפשר לו להתפתח ולצמוח בצורה בריאה ונכונה.

 

התעללות במעון - אילוסטרציה -  לגן אין קשר לכתבה - צילום: אדי ישראל / דוברות עיריית אשקלון
התעללות במעון – אילוסטרציה –  לגן אין קשר לכתבה – צילום: אדי ישראל / דוברות עיריית אשקלון

עד 7500 ש"ח – מענקים שיעלו קצת חיוך? המדינה מסייעת בטיפולי שיניים – כיף

 

תגובה אחת

  1. מתי תבינו?!? חייבים מצלמות און ליין בכל הגנים, מ-0 עד 5 כולל גני עירייה!!!! השגחה הורית מרחוק זה הבסיס!!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אהבתם את הכתבה? שתפו...

מה חדש?

דילוג לתוכן