ביטוח לאומי פועל להכפיל את המענק ביותר מפי 2 – עד 9300 ש"ח

סופרים את הכסף ומאושרים עם הילד, צילום אילוסטרציה באמצעות בינה מלאכותית: אודי דוד בן דוד

חידוש משמעותי במוסד לביטוח לאומי עם ההחלטה לפעול באופן יזום לשינוי תקנות שמלוות את ישראל כבר למעלה מחצי יובל ולא השתנו באופן שיתאים גם לשנים הנוכחיות.

למרות העליה בתחומים השונים, בהם גם בתחום הכלכלה וההוצאות שהולכות וגדלות, מסתבר שעדיין פועלים בחלק ניכר מהתקנות על פי חוקים ישנים שנקבעו בשנים הראשונות להקמת המדינה ולא חודשו עד כה.

הבשורה החדשה שעשויה להשפיע באופן ישיר גם על תושבים רבים בעיר אשקלון, כשתצא לפועל תעניק מענה רוחבי ולא נקודתי לאלפי הנכים הקשים ויעניק להם תוספת כספית קבועה למי שירצה שיקום מקצועי, טיפול רפואי או שיבה למעגל העבודה.

בביטוח הלאומי קיימות מספר קצבאות והבולטות שביניהם הן קצבת נכות כללית וקצבת נכות עבודה. שתי קצבאות אלו שונות זו מזו, כאשר הראשונה מבטיחה קצבה סוציאלית למי שנפגע או חלה וכתוצאה מכך איבד את היכולת שלו להתפרנס. במסגרת קצבה זו שניתנת כמענק חודשי גם לתושבים באשקלון הזכאים לכך, ניתן לקבל קצבה בסיסית עד כ-4291 ₪ ותוספות בגין הרכב משפחתי ובמצבים קשים לקבל תוספת שירותים מיוחדים (שר"מ) למי שזקוק לעזרה בפעולות היום יום כגון: לבישה, רחצה, אכילה וכיוב'.

כמו-כן, כך נמסר מהביטוח הלאומי כי מדובר בקצבה שמוצמדת, בעקבות הרפורמה בנכות שעברה בשנים האחרונות, לשכר הממוצע במשק ולא למדד.

עוד מבהירים שקצבת נכות עבודה היא קצבה ביטוחית, כלומר: היא קצבה שנועדה בחוק להבטיח את הכנסתו של העובד לפני הפגיעה בעבודה על מנת לשמר את הכנסותיו או חלילה הכנסות של המשפחה במקרה של מוות. הקצבה, בשונה מקצבת נכות כללית, היא קצבה המבוססת על השכר של נפגע העבודה ואיננה מופחתת גם אם לנכי עבודה יש הכנסה מעבודה לאחר פגיעתו. כך לפי החוק.

בנוסף לקצבת נכות עבודה קיימת אפשרות לקבלת קצבה מיוחדת נוספת למי שנקבעה נכותו היא בעיקר מ-75% ומעלה. קצבה זו נועדה לסייע  בפעולות היום יום.

הקצבה המיוחדת, מחולקת ל-4 רמות בהתאם למידת ההיזקקות של הנכה בעזרת הזולת ויכולה להגיע עד לסך של 9,300 ₪ בחודש – המתווספים לקצבת נפגעי העבודה הבסיסית שכאמור, היא על פי השכר של נפגע העבודה.

הביטוח הלאומי, מבקש לתקן את התקנות שנכתבו לפני עשרות שנים ולהתאימם לעת החדשה כדי שאלו יתנו את הסיוע הטוב ביותר עבור נפגעי העבודה ובאופן כזה שייתן לראשונה מענה רוחבי ולא נקודתי לאלפי הנכים הקשים ויעניק להם תוספת כספית קבועה למי שירצה שיקום מקצועי, טיפול רפואי או שיבה למעגל העבודה.

בנוסף, שכל נכה עבודה שנקבעו לו 10% נכות ומעלה, זכאי מטעם הביטוח הלאומי לשיקום מקצועי בהתאם למצבו, הכוללים בין היתר: לימודים מקצועיים, הכוונה מקצועית, הכשרות ועוד.

כדי לקדם חקיקה זו, הביטוח הלאומי יבקש להוסיף תקציב עבור נכי העבודה במקביל לביטול סעיף שאינו רלוונטי הניתן לעשרות בודדות מידי שנה ועוסק במי שאינו מסוגל לנסוע בתחבורה ציבורית ולשם כך צריך הסעה (בעוד היום יש לרובם רכב פרטי).

יש לציין, כי מי שזקוק לרכב מותאם כפגוע גפיים, יש עבורו מענה משלים דרך הסכם הניידות ותוספת כספית נוספת.
תקנות אלה, יפורסמו לציבור בימים הקרובים לקראת שינוי החקיקה בכנסת ישראל.

הביטוח הלאומי: "חוק הביטוח הלאומי הוא אחד החוקים הגדולים ביותר במדינת ישראל ומשתנה הכי הרבה פעמים בשנה. לכל קצבה וקצבה יש את הפרמטרים שלה וחלק בלתי נפרד מתפקידנו הוא לנסות ולקדם שינויי חקיקה שיתאימו לעת החדשה ויסייעו לאזרחים מתוך המקרים שעולים מהשטח. תיקון התקנות הללו יביא לסיוע רחב יותר עבור של אזרחים הזקוקים לעזרה ומענה סוציאלי ושיקום".

מענק גם לזכאים באשקלון, סופרים את הכסף ומאושרים עם הילד, צילום אילוסטרציה באמצעות בינה מלאכותית: אודי דוד בן דוד
מענק גם לזכאים באשקלון, סופרים את הכסף ומאושרים עם הילד, צילום אילוסטרציה באמצעות בינה מלאכותית: אודי דוד בן דוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אהבתם את הכתבה? שתפו...

מה חדש?

דילוג לתוכן