ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשפ"ב: מתנדבת מד"א מהישוב גאה במסע לפולין עם נוער מד"א

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשפ"ב: מתנדבי נוער מד"א צעדו בשבילי ההיסטוריה היהודית בפולין

המשלחת כללה 22 ממתנדבי הנוער בארגון ו-3 מלווים בוגרים חזרה לפני כשבוע ממסע בשבילי ההיסטוריה היהודית בפולין. במהלך המסע סיירו מתנדבי מד"א במחנות הריכוז וההשמדה שבקרקוב, באושוויץ – בירקנאו, בקטוביץ, בפלאשוב, בקילצה, במיידנק, טרבלינקה, בוורשה ועוד.

כמו כן, מתנדבי נוער מד"א ערכו ביקורים במקומות היסטוריים נוספים בפולין, ביניהם אנדרטת רפפורט, אנדרטת הלב השבור, בית הכנסת בטיקוצ'ין, בית הכנסת הגדול בנוז'יק ועוד. מתנדב נוער מד"א איתמר חריט, בן 17 מקרית אונו, שהיה אחד מחברי המשלחת, ליווה את טקסי המשלחת בנגינת כינור.

צילום: דוברות מד"א

אור נזריאן, בת ה-18, מתנדבת נוער מד"א ממושב גיאה שיתפה על תחושותיה מבית הקברות לילדים בקיילצה: "קבר האחים היה הדבר שהכי שבר אותי מכל קבר שראינו, הוא היה מלא בצעצועים ובציורי ילדים, וכמובן בשמות. אני לא חושבת שיש דרך להסביר איך זה מרגיש לראות קבר אחים עם צעצועים עליו ומה המשמעות של זה. לכולנו עלו זכרונות, תוך כדי שאנחנו מנסים לעכל את מה שאנחנו רואים ושומעים"

"ביומו האחרון של המסע הגענו למחנה ההשמדה אושוויץ-בירקאנו וקראנו בהתרגשות את שבועת הרופא מחוץ לביתן הזוועות שבו ד"ר מנגלה ביצע ניסויים קשים", סיפר ראש המשלחת, מנהל היחידה להדרכה מקוונת של מד"א, שניר פיינשטיין, שליווה את מתנדבי הנוער במחנות ובאתרי ההנצחה, "לראות את סמל המגן דוד האדום שמייצג הצלת חיים ועזרה לאחר מתנוסס על החולצות של מתנדבי הנוער שלנו במקום בו נרצחו מיליונים יהודים, רק בגלל דתם ישנה משמעות גדולה ומרגשת.

צילום: דוברות מד"א

אנחנו כישראלים, כיהודים, חייבים להיות אסירי תודה יום יום על החופש שניתן לנו לחיות במדינה שלנו, וחובה עלינו לא להפסיק וללמד את הדורות הבאים את המחיר של החופש הזה, כמה חשוב לשמור עליו, וכמה חשוב להיות עם אחד חזק ומאוחד."

*מנכ"ל מד"א, אלי בין הוסיף: "חובה על כל אחד ואחת לחרוט בזיכרונו את שש מיליוני היהודים שנרצחו בשואה. למרות שמה שניתן לראות היום על אדמת פולין לא יכול להמחיש ולא במעט את מה שחוו על בשרם דור השואה, אין ספק כי יש למשלחות מד"א בפולין ערך חינוכי ראוי והכרחי לדורות של בני הנוער ישראלים, שעליהם לזכור ולא לשכוח.

מד"א, כארגון שמציל חיים ומהווה ארגון הומניטארי משמעותי בישראל, מציב לעצמו למטרה ללמד את בני הנוער שאסור לעמוד שותקים אל מול זוועות המתרחשות סביבנו".

צילום: דוברות מד"א

אהבתם? שתפו!

כתבות נוספות

דילוג לתוכן