פרסום ראשון: דליפת הנפט הגדולה – תושבים ממשען הגישו היום בקשה לתביעה ייצוגית נגד קצא"א I ומה סכום התביעה…?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

למעלה מ1000 תושבים ביישוב משען הסמוך לאשקלון הגישו היום תביעה ייצוגית נגד קצצ"א בגין דליפת הנפט הגדולה שהתרחשה לפני קצת יותר מחודשיים.

למרות שרוב האנשים אוהבים לגור באוירה של כיף בסביבת הטבע, תושבים ביישוב משען לא ממש שמחו ביום בו אירע האירוע הסביבתי החמור.

כזכור, למעלה מ 800 טון נפט דלפו מהצינור של קצא"א וגרמו לזיהום סביבתי ונזק לחורש באזור היישוב הפסטורלי הסמוך לעיר אשקלון ויושב, כך מסתבר ליד צינור שמוביל כמויות גדולות של נפט.

שעות לאחר האירוע שהתרחש כאמור לפני קצת יותר מחודשים הגיעה למקום השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג ואמרה: "מדובר באירוע חמור ביותר, שממחיש לנו שוב עד כמה מסוכנת ומזיקה עשויה להיות ההובלה של דלק פוסילי בלב מדינת ישראל.

האירוע הזה מחדד שתקלות קורות, כל הזמן, ואסור בתכלית האיסור לאפשר לתקלות לקרות בסמיכות לאזורים רגישים, ביבשה או בים, כמו בסמוך לשונית אלמוגים בעלת חשיבות עולמית. נבחן את נסיבות האירוע, ונפעל בהליכי אכיפה מול החברה ככל שיידרש"

מהמשרד להגנת הסביבה עוד נמסר בזמנו: " המשרד להגנת הסביבה קיבל עדכון מחברת קצא"א על איתור דליפת דלק שהתרחשה באזור משען שבמועצה אזורית חוף אשקלון.

אירוע הדליפה התגלה על ידי מוקד בקרת הדליפות של החברה, עם גילויי שינויי הספיקות בקו ההזרמה הופסקה, ונשלחו לשטח סיירים על מנת לאתר את נקודת הדליפה.

עם קבלת ההודעה, יצאו כונני המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים אשקלון למקום, והנחו את נציגי חברת קצא"א לפינוי הקרקע המזוהמת בשטח האירוע.

הצינור ממנו דלף הנפט, צילום: איגוד ערים לאיכות הסביבה

לאורך הקו, התבצעו פעולות הנדסיות לאורך הלילה להחלפת קטע קו הדלק שדלף, באורך של כ-12 מטר. במהלך הלילה נשאבו מהצינור כ-100 מטר קוב גולמי, ועד שעות הבוקר פונו כ-800 טונות קרקע מזוהמת שהשתרעו על שטח של כ-3 דונם".

כמו כן נמסר מהמשרד להגנת הסביבה כי "המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה פותחת בחקירה פלילית. המשרד להגנת הסביבה יבחן את נסיבות האירוע וינקוט בהליכי אכיפה ככל שידרש".

למקום האירוע הגיעה גם מנכ״לית איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון, מיטל אמיתי שאמרה: ״אנו עוקבים בדאגה אחר האירוע בסמוך למושב משען, כרגע לא נשקפת סכנה לתושבים, אך יחד עם זאת אנו עם היד על הדופק לוודא את ממדי הפגיעה בסביבה, ולמנוע כל פגיעה אפשרית בתושבים כתוצאה מהאירוע.

אנו פועלים מול חברת קצא״א לדאוג לכך שכלל המתקנים כולל צינורות תת קרקעיים שנמצאים תחת אחריותם, עוברים טיפול תקופתי ומוחלפים בחדשים בעת הצורך, וזאת על מנת למנוע הישנות של אירועים כמו זה שקרה הלילה. כעת מתבצעת חקירה להבין את הסיבות לדליפה ובדיקת כלל ההשפעות כתוצאה מהאירוע״

השרה זנדברג, מיטל אמיתי והצוותים בשטח בזמן הטיפול בנזק. צילום: איגוד ערים לאיכות הסביבה

מקצאא נמסר בתגובה יממה לאחר האירוע: " אתמול בשעות הערב, במסגרת הפעילות השוטפת של קצא״א, זיהה חדר הבקרה באמצעים טכנולוגיים, דליפה בכמות קטנה בשטח פתוח בקו לחיפה, שבסמוך למושב משען. על פי הנהלים, מיד עם היוודע הדבר, הופסקה ההזרמה בצינור באופן מידי. כמות קטנה של דלק שדלפה נשאבה והחברה פועלת לניקוי הקרקע.
קצא״א עדכנה את כלל הגורמים הרלוונטיים, ובהם המשרד להגנת הסביבה".

אולם למרות ההודעות של הצדדים, ועל אף האמירות של המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים לאיכות הסביבה על כך שיפעלו בצד האכיפתי מול קצא"א, למעלה מ 1000 תושבים מהיישוב משען התאגדו כאמור והגישו היום בקשה לתביעה ייצוגית נגד קצא"א כשהם מבקשים סכום של כ 2 מיליון וארבע מאות אלף ש"ח כפיצוי שיחולק בין התושבים בגין העוול שנגרם להם בעקבות האירוע.

אהבתם? שתפו!

כתבות נוספות

דילוג לתוכן