יום כיפור 2021 – תשפ"ב: כל מה שצריך לדעת על היום הקדוש בשנה; מה עושים ומה לא עושים ביום כיפור 2021

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

יום הכיפורים (נקרא גם 'יום כִּיפּוּר' או 'כִּיפּוּר') הוא היום הקדוש ביותר בשנה. זהו יום בו אנו צמים, מתוודים על חטאינו ומבקשים מבורא העולם שיחתום אותנו לשנה טובה ומתוקה.

ביום כיפור ה' סלח לעם-ישראל על חטא העגל ונתן לנו את 'לוחות הברית' השניים. מאז, בכל שנה הוא מוחל וסולח ביום זה על העוונות שנעשו במשך השנה. ולכן הוא נקרא בשם 'יום הכיפורים'.

מתי יום כיפור בשנת 2021?
יום כיפור תשפ"ב, מתחיל ביום רביעי, ה-15 בספטמבר 2021 עם שקיעת השמש, ומסתיים אחרי צאת הכוכבים של יום חמישי, ה-16 בספטמבר 2021.

מתי ערב-יום-כיפור, ומה צריך לעשות בו?
'ערב-יום-כיפור' הוא היום שלפני יום כיפור. הוא נחשב כיום חג ומצווה לאכול ולשתות בו ואף לערוך בו סעודת חג.

בקצרה, אלו המנהגים המרכזיים בערב-יום-כיפור: מבקשים סליחה.
מבקשים ומקבלים עוגת דבש ('לֶקַח').
אוכלים 2 סעודות: סעודת חג (לפני הצהריים), ו'סעודה מַפְסֶקֶת' (לקראת הערב).
מקבלים 'מַלְקוֹת'.
טובלים במקווה טהרה.
מרבים בנתינת צדקה.
מתוודים על החטאים וחוזרים בתשובה.
לפני הדלקת נרות החג, מדליקים נר נשמה.

מה זה 'ארוחה מפסקת' ומתי אוכלים אותה?
'ארוחה מפסקת', או יותר נכון 'סעודה מפסקת' היא הארוחה האחרונה שאוכלים לפני כניסת הצום. בארוחה מפסקת נהוג לאכול דברים קלים לעיכול (כמו עופות ודגים). כאשר מסיימים לאכול ומברכים ברכת המזון מתחיל הצום ואסור לאכול ולשתות עד מוצאי הצום.

יש לסיים את הארוחה המפסקת לפני זמן כניסת החג.

מתי מדליקים נרות בערב-יום-כיפור, ומה מברכים על הדלקת הנרות?
זמני הדלקת הנרות משתנים ממיקום למיקום, לכן חשוב ללחוץ כאן כדי לראות את הזמנים המדויקים להדלקת נרות ערב-יום-כיפור בעירכם.

הנה הברכות על הדלקת הנרות בערב-יום-כיפור לשנת 2021:

• בָּרוּךְ אַתָּה אֲ-דוֹנָי אֱ-לוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְשָׁנוּ בְּמִצְווֹתָיו, וְצֵוָּנוּ לְהַדְלִיק נֵר שֶׁל יוֹם הַכִּיפּוּרִים.

• בָּרוּךְ אַתָּה אֲ-דוֹנָי אֱ-לוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, שֶׁהֶחֱיָנוּ וְקִיְּמָנוּ וְהִגִיעָנוּ לִזְמַן הַזֶה.

מתי אומרים את תפילת 'כָּל נִדְרֵי'?
את תפילת 'כל נדרי' אומרים בכניסת יום כיפור, ב-15 בספטמבר בערב, לפני תפילת ערבית. חפשו את 'בית הכנסת הפתוח' או את 'מניין החצרות' הקרוב אליכם כדי להצטרף לתפילות.

מה עושים ביום כיפור?
ביום כיפור יש מצוות רבות ומנהגים רבים. הדבר החשוב ביותר הוא כמובן לצום ולהימנע מהעינוגים הפיזיים המוזכרים בתורה: לא לאכול או לשתות, לא לנעול נעלי עור, לא להתרחץ, לא להשתמש בקרמים ושמנים, ולהימנע ממגע אינטימי.

בנוסף לכך, בבית הכנסת, והשנה במנייני החצרות, יש תפילות רבות ומיוחדות ליום זה, כשאחת התפילות המפורסמות ביותר היא תפילת נעילה שבסופה תוקעים בשופר (ראו הסבר בהמשך) ומכריזים 'לשנה הבאה בירושלים!'.

מתי תוקעים בשופר ביום כיפור?
תקיעת השופר היא חלק מ'תפילת נעילה' – התפילה האחרונה של יום כיפור. בעיני רבים מסמלת התקיעה בשופר אות לסיום הצום ולכן עושים אותה עם צאת הצום, בצאת הכוכבים של יום חמישי ה-16 בספטמבר 2021.

מוצאי יום כיפור: מוצאי יום-כיפור נחשב ללילה שמח במיוחד בו אנו נקיים לחלוטין מכל החטאים ובטוחים שדיננו נחתם לחיים טובים ומאושרים ונזכה בשנה מבורכת.

בלילה זה אוכלים סעודה חגיגית ומתחילים להתעסק במצוות בניית הסוכה והשגת ארבעת-המינים של חג הסוכות הקרב ובא, כדי לצאת מהיום הקדוש לתוך רצף של מצוות ומעשים טובים.

אנו מאחלים לכם: חתימה וגמר חתימה טובה! יהי רצון שכל תפילותינו יתקבלו לרצון לפני אדון העולמים.

כל המידע מתוך אתר בית חב"ד.

לראשונה באשקלון: העירייה תציב סוכות קהילתיות במוקדים מרכזיים

אהבתם? שתפו!

כתבות נוספות

דילוג לתוכן