תקציב בסך 41 מיליון שקלים אושר לעיריית אשקלון; מה יהיה השימוש? | כל הפרטים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

ממשיכים להתקדם ביישום החלטת הממשלה לחיזוק החוסן הסביבתי, האזרחי והכלכלי של העיר אשקלון: קרן הניקיון של המשרד להגנת הסביבה אישרה הקצאה של כ-41 מיליון שקל להקמת מתקן מיון פסולת, מרכזי מיחזור ואמצעים נוספים להפחתת ההטמנה; להחלפת גגות אסבסט בהעדפת פרויקטים המשולבים עם התקנת פאנלים סולאריים; ולקידום חינוך סביבתי בעיר.

בחודש דצמבר 2020 עברה החלטת ממשלה מס' 658, שנועדה לחיזוק העיר אשקלון גם לנוכח הימשכות האיום הביטחוני שעימו מתמודדים תושבי העיר, ובמסגרתה צעדים משמעותיים בתחומי הגנת הסביבה בכלל, ובתחום הטיפול בפסולת, בפרט.

על רקע מתקפת הטילים המתמשכת על העיר לאורך השנים האחרונות, יש צורך ברור לטפל בפסולת כהלכה, כדי למנוע מפגע משמעותי וסכנת התלקחות. בתוך כך יש לשים לב במיוחד לגגות האסבסט, אשר פגיעת טיל בהם עלולה לשחרר סיבים מחוללי מחלות קשות,  ולכן יש להחליפם באופן יזום, כדי להפחית סיכון לציבור.

בהמשך לכך, קרן הניקיון של המשרד להגנת הסביבה אישרה באחרונה תקציב משמעותי לתוכנית חיזוק העיר אשקלון, וקידום צעדים משמעותיים בתחומי הגנת הסביבה בכלל, ובתחום הטיפול בפסולת, בפרט, בסכום כולל של 41.25 מיליון שקל. סכום זה יוכל להגיע ל-50 מיליון שקל בחודשים הקרובים, עם המשך התקדמות התוכניות.

אלו רכיבי התקציב שיעביר המשרד להגנת הסביבה לעיר אשקלון, בהמשך לאישור קרן הניקיון: תקציב של עד 35 מיליון שקל עבור הקמת מתקן למיון פסולת עירונית בעיר באשקלון: בהתאם לאסטרטגיית הפסולת לשנת 2030 של המשרד להגנת הסביבה, שמטרתה קידום כלכלה מעגלית תוך צמצום הטמנת פסולת למינימום ומחזור מקסימלי של חומרי הגלם, נדרשת היערכות רחבה להקמת של מתקני מיון וטיפול בפסולת בישראל.

במסגרת זו, החליטה הנהלת קרן הניקיון לאשר הקצאת תקציב בסך של עד 35 מיליון שקל לצורך תמיכה בגובה של עד 40% בהקמת מתקן למיון פסולת בעיר אשקלון. הפעלת מתקן זה תסייע להפחית באופן משמעותי את כמות הפסולת שמעבירה אשקלון להטמנה, ובכך תחסוך את עלויות הטיפול בפסולת. המתקן יהיה בעל יכולת קליטה ומיון מינימלית של 600 טונות ליום של פסולת עירונית מעורבת, ובעל יכולת הנדסית להפרדה ממוכנת לזרמים שונים של פסולת עירונית מעורבת.

כמו כן אושר תקציב של 900 אלף שקל לטובת הקמת תשתיות להפחתת הטמנת פסולת בעיר: במסגרת תמיכה זו יבחנו אמצעים טכנולוגים לניהול יעיל של מערך איסוף הפסולת בעיר, וכן תמומן הפעלתה של תוכנית הסברה למגזר הפרטי והעסקי, על מנת להביא להפחתה במקור של הפסולת העירונית, על-ידי צמצום צריכה והפרדה במקור. סכום זה יוכל לצמוח ל-5 מיליון שקל בהתאם לתוכנית הפעולה שתציג העירייה ותאושר בקרן הניקיון.

תקציב של עד 3 מיליון שקל אושר לטובת הקמת מרכזי מיחזור בעיר: מתקני המיחזור יאפשרו להגביר את הפרדת הפסולת במשקי בית בעיר אשקלון, ובכך להפחית את כמות הפסולת המועברת להטמנה.

עוד תקציב של עד 350 אלף שקל אושר לטובת סקר ומיפוי גגות אסבסט צמנט, שיהוו שלב ראשון לקראת החלפת גגות האסבסט בעיר אשקלון: תמיכה זו תינתן תוך מתן עדיפות למקומות שבהם יוצבו מתקנים להפקת אנרגיה מתחדשת על הגגות.

בנוסף, אושר תקציב של עד 2 מיליון שקל לטובת בנייה והפעלה של תוכנית חינוך מקומית: תוכנית זו תאפשר חיזוק פעולות חינוך סביבתי בעיר.

מעבר להקצאת התקציב הנוכחית, בחודש פברואר 2020 עברה החלטת הממשלה מס' 4865, והתחייבויות המשרד מתוקפה לחלק מההקצאה כבר יצאו לעיריית אשקלון.

בהחלטה זו המשרד הקצה לאשקלון עד 8 מיליון שקל עבור הקמה והפעלה של מערך לניהול פסולת בניין בעיר, לרבות טיפול במפגעי פסולת בניין, וכן 8 מיליון שקל נוספים עבור הקמת מתקן לטיפול בגזם עירוני והקמה והפעלה של מערך לניהול הגזם העירוני בעיר.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאלאמרה על התקציב שאושר: "ממשיכים להתקדם ביישום החלטת הממשלה לחיזוק החוסן הסביבתי, האזרחי והכלכלי של העיר אשקלון: קרן הניקיון של המשרד להגנת הסביבה אישרה הקצאה של כ-41 מיליון שקל להקמת מתקן מיון פסולת, מרכזי מיחזור ואמצעים נוספים להפחתת ההטמנה; להחלפת גגות אסבסט בהעדפת פרויקטים המשולבים עם התקנת פאנלים סולאריים; ולקידום חינוך סביבתי בעיר".

תומר גלאם, צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
לא רק תרומות ותמיכה מרחוק: מערך החירום החדש שהקים הארגון הבריטי JNF UK סייע בעשרות מוקדים לאזרחים שנמצאים תחת אש
אהבתם? שתפו!

כתבות נוספות

דילוג לתוכן