עיריית אשקלון ואיגוד ערים נרדמו? במקום להקדים את המעבר לגז – צפי לעיכוב נוסף במעבר מפחם לגז תחנת הכח רוטנברג של חברת החשמל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

בעוד הממשלה הציבה יעדים להפסקת השימוש בפחם והסבת תחנת הכוח רוטנברג לגז טבעי, נראה שיעדים לחוד ומציאות לחוד.

היום צפויה חברת החשמל להציג בפני שר האנרגיה, יובל שטייניץ, את סטטוס הפרויקט של רוטנברג לתשתית של גז טבעי ואת הצפי להשלמתו. בעקבות מחלוקת משפטית בכוונת חברת החשמל לחתום על הסכמים עם החברה הממשלתית נתג"ז, להולכת הגז הטבעי אל תחנת הכוח.

זאת על אף שלגז טבעי דרום, חברת הולכה, העוסקת בהקמה, תחזוקה וחלוקת גז טבעי באזור הנגב, ישנה תשתית מוכנה שיכולה להיכנס לפעולה ולספק את הסחורה באופן מיידי.

גם לאשקלונים מגיע אויר נקי – הארובות בתחנת הכח של חברת החשמל רוטנברג, אשקלון. צילום ארכיון: יוסי וייס, חברת החשמל

לדברי גז טבעי דרום, שפנו במכתב לשר האנרגיה, ההתקשרות עם נתג"ז מנוגדת להוראות הדין שהרי גז טבעי דרום הם חברת החלוקה ולה רישיון החלוקה הבלעדי באזור אשקלון.

מעבר לזאת, מה שבאמת צריך להדאיג את תושבי אשקלון, הוא שהבחירה של נתג"ז תעכב משמעותית את הפסקת השימוש בפחם, תושבי אשקלון ימשיכו לסבול מזיהום אוויר מתמשך.

בחירת נתג"ז על פני גז טבעי דרום משמעותה הקמת צנרת חלוקה על כל מה שכרוך בכך: קבלת היתרי בניה, אישור תוכנית סטטוטורית חדשה לשינוי יעוד הקרקע ועוד.

הליך תכנוני מסוג זה אורך בדרך כלל בין 3-5 שנים לפחות. גם אם לא יהיו התנגדויות כלל והתוכנית תאושר בזמן שיא והיתר הבניה יתקבלו באופן מיידי, הזרמת הגז התחלת בפועל בשלהי 2025, בניגוד מוחלט להחלטה שהתקבלה שרוטנברג תוסב לגז טבעי עד יוני 2022.

לעומת זאת, חברת החלוקה, גז טבעי דרום, מסוגלת לאשר את תכנית העבודה, להקים את צנרת החלוקה ולהתחיל להזרים את הגז כבר בתחילת 2022, כך שלמעשה הכל תלוי בהחלטה להפסיק את הזיהום ולאשר את המעבר המיידי לגז, מהלך שיכול להסתיים תוך שנה מהיום.

נזכיר שלאחר החשיפה כאן באשקלנייעס, גורמים רבים בפוליטיקה המקומית החליטו להכנס לתמונה, אך עדיין מתברר שגם הם כפופים להחלטת הנהגת העירייה שככל הנראה החליטה לעמוד מנגד ולא לעשות כלום בנושא למרות שאשקלון בין הערים המובילות בזיהום בישראל.

לקריאה נוספת בנושא: מאבק התקוע נגד הזיהום מתחנת הכח הפחמית חשף מידע חדש ומעניין על בכיר מאוד בעירייה שהוא בעצם עובד של חברת החשמל

אהבתם? שתפו!

כתבות נוספות

  יוצאת מן הכלל

      תושבת אשקלון  תפוצה בכ-80 אלף שקלים, זאת לאחר ניצחון משפטי מרשים של עורך דינה  איל כהן מאשקלון, שהצליח להוכיח בבית המשפט כי

קרא עוד »
דילוג לתוכן