דליפת הנפט בקצא"א – החשש הוסר, אפשר לחזור לחופי הים

לפנות בוקר ביום שישי האחרון החלה דליפת נפט כ 3 ק"מ מערבית לחופי אשקלון.

אנשי המשרד להגנת הסביבה הגיעו למקום יחד עם אנשי חברת קצא"א  במטרה לבדוק מקרוב את הנזקים ולהביא לניקוי הזירה במהירות.

נזכיר שבעבר עיקר הדיווחים מאזור קצא"א היה על ריחות חריפים בעקבות דליפת גז, אולם בחברה התקינו בשנים האחרונות מערכת לניטור ריחות על מנת למנוע תקלות בזמן אמת ואכן מאז ירדו כמויות הדיווחים על ריחות גז מהאזור.

שימו לב, התוכן באתר מוגן בזכויות יוצרים – העתקתם את התוכן ללא רשות בכתב ובפירוש מבעלי האתר והפצתם אותו ברשתות החברתיות/ ברוטר? פרט לכך שמדובר בגניבה ואתם עוברים על איסור חמור של גזל, אתם חשופים לתביעה. 

במשרד להגנת הסביבה מיהרו להודיע לציבור על האירוע ביום שישי ומסרו: " לפנות בוקר התקבלה במשרד להגנת הסביבה התרעה על תקלה במקשר הימי של קצא"א אשקלון, וחשד לזיהום ים בנפט.

משנה לע"נ הילד דוד ישראל אוחיון ז"ל – ( אבות, א'-ב' ) שמעון הצדיק היה משירי כנסת הגדולה.
הוא היה אומר, על שלשה דברים העולם עומד, על התורה ועל העבודה ועל גמילות חסדים.

 

 

כתם שמן קצאא אשקלון, צילום: יצחק קודוביצקי, המשרד להגנת הסביבה

צוות המשרד להגנת הסביבה בהנחיית רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, הגיע למקום ויצא עם צוותי קצא"א למקשר הימי שפרץ, במרחק של כ-3 ק"מ מהחוף.

במקום התגלתה דליפה מקומית של נפט גולמי קל בכמות משוערת של מספר מטרים מעוקבים, שאירעה בשל תקלה באביזר ניתוק החירום שבצינור.

כתם שמן קצאא אשקלון, צילום: יצחק קודוביצקי, המשרד להגנת הסביבה

צוות קצא"א ביצע את אטימת הצינור והחל בטיפול בשפך באמצעות ריסוס חומר המיועד לפיזור ולפירוק השמן בים.

בהתייעצות עם המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות הנחה את מתקן ההתפלה באשקלון להשבית את המתקן כאמצעי זהירות. המתקן ישוב לעבודה בהתאם להתפתחות בשטח.

המשרד להגנת הסביבה יבדוק את נסיבות המקרה, ויוודא שקצא"א נוקטת בכל האמצעים למניעת מקרים דומים "

לאחר שהסתיים האירוע מסרו מקצא"א: " ״הסתיים אירוע הדליפה המקומית של כמות קטנה של דלק גולמי במרחק של 3 ק״מ מחוף אשקלון.

כזכור, בשעות הבוקר המוקדמות, במסגרת פעילות תפעולית שוטפת, התגלתה דליפה מקומית בכמות קטנה מאוד של דלק גולמי לים, במרחק של מעל 3 ק״מ מחוף אשקלון.

הדליפה הופסקה באופן מיידי וצוותי החירום של החברה פעלו בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, באמצעים מיוחדים שכללו פיזור חומר מנטרל המחזיר את המצב לקדמותו.

האירוע הסתיים והחברה מבצעת תחקור על מנת למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד, קצא״א היא שער האנרגיה של מדינת ישראל ופעילותה חיונית למשק.

החברה מחויבת להגנת הסביבה ומשקיעה משאבים רבים באמצעי בטיחות, מניעה ובקרה, מצוידת באמצעים החדישים ביותר בתחום ועובדיה עוברים הכשרות תקופתיות לטיפול מיטבי בכל אירוע חריג, כפי שאירע הבוקר.״ ( ביום שישי האחרון )

כתם שמן ליד ספינה בקצא"א, צילום: יצחק קודוביצקי, המשרד להגנת הסביבה

מאיה יעקבס, מנכ״לית צלול התייחחסה לאירוע ואמרה: " אם כמות הנפט שדלפה היום באשקלון היתה נשפכת במפרץ אילת, אפשר היה להגיד שלום לאלמוגי ים סוף.

האירוע הגיע כתזכורת לכך שהמדינה מקדמת תכנית הרסנית לים תיכון ולים סוף, שצפויה להפוך חצי מדינה לצינור נפט, שעה שאינה ערוכה להתמודדות עם אירועי שפך לים ותוך התעלמות בוטה מכך שהזמנים השתנו.  אסור לאשר את התכנית של קצאא שתיצור תנועת מכליות רבה בנפט באילת ובאשקלון.

המשרד להגנת הסביבה שבהודעתו מקטין מעוצמת האירוע, למרות שהיה מספיק משמעותי לעצירת ההתפלה במפעל ההתפלה הסמוך ושאינו מרים קול זעקה על חוסר המוכנות לחירום ודרישה להגנה על הים התיכון וים סוף מדליפת נפט.
אנו קוראים להצטרף לצלול מאבק להצלת הים התיכון וים סוף מאסון דליפה והרס. "

 

אהבתם? שתפו!
דילוג לתוכן