קצבת סיעוד – האם הפוליסה שלכם מכסה?

קצבת סיעוד היא קצבה מיוחדת שמקבלים מחברות הביטוח אנשים שמוגדרים כסיעודיים ואינם יכולים להתנהל באופן עצמאי כדי לבצע פעולות יום יומיות.

הקצבה הסיעודית מסייעת לקשישים רבים לחיות את חייהם בכבוד, גם כשהם במצב סיעודי ומאפשרת להם לרכוש מוצרי עזר חיוניים כמו כיסא גלגלים, הליכון או כרית למניעות פצעי לחץ.

גמלת סיעוד מהמדינה, מה הם התנאים לזכאות?

טריף במבי

שימו לב, התוכן באתר מוגן בזכויות יוצרים – העתקתם את התוכן ללא רשות בכתב ובפירוש מבעלי האתר והפצתם אותו ברשתות החברתיות/ ברוטר? פרט לכך שמדובר בגניבה ואתם עוברים על איסור חמור של גזל, אתם חשופים לתביעה. 

. כדי לקבל את גמלת הסיעוד הניתנת עפ"י חוק הסיעוד של המדינה , יש צורך לעמוד בחמישה תנאים עיקריים:

  1. גיל ותושב – כאמור, גיל קבלת גמלת הסיעוד הממשלתית הוא גיל הפרישה. מעבר לכך, על המטופל להיות תושב ישראל.
  2. רמת ההכנסות – זכאותם של שני בני הזוג המבוגרים לגמלת הסיעוד נבחנת באופן נפרד. כלומר, לוקחים את סכום ההכנסות של בני הזוג ומחלקים בשתיים.
  3. זקוק לעזרה יום יומית – על מנת לקבל גמלת סיעוד על המטופל להוכיח שהוא אינו יכול לבצע פעולות פשוטות בכוחות עצמו דוגמת הלבשה, רחצה, אכילה או טיפול בהפרשות. במקום זאת, יש צורך במטפל צמוד או בן משפחה אשר יעזור לאדם המבוגר בפעולות אלה.
  4. מאושפז במוסד סיעודי או בבית החולים – מטופל השוהה במחלקה לתשושים או עצמאיים יכול להיות זכאי לגמלה סיעודית. עם זאת, דייר בבית אבות הנמצא במחלקה סיעודית, גריאטרית או במחלקה לתשושי נפש אינו זכאי לקצבה סיעודית על פי רוב. כמו כן, מטופל המאושפז בבית החולים זכאי לקצבה במשך 30 הימים הראשונים של האשפוז.
  5. המטופל אינו מקבל גמלה סיעודית מגוף ממשלתי – אם המטופל מקבל קצבה אחרת, עליו לבחור בין הקצבה הסיעודית לזו המוצעת לו.

פוליסות סיעודיות בביטוח פרטי

לצד התנאים לקבלת גמלת סיעוד מהמדינה, אנשים רבים מבוטחים בביטוח סיעודי פרטי דרך חברות הביטוח. פוליסות אלה אשר נמכרות בדרך כלל על ידי חברות הביטוח הפרטיות מלוות בהסבר פרטים מטעם סוכן מקצועי. כאשר בוחרים פוליסת ביטוח סיעודי מחברת הביטוח, חשוב לבדוק מה היא מכסה והאם היא מתאימה למצבו הרפואי של המבוטח. כמו כן, לפעמים אפשר להוסיף סעיפים או לשנות את מסלול הפוליסה, בהתאם לדרישות. בנוסף לפוליסות המשווקות על ידי חברות ביטוח קיימות גם פוליסות אשר נמכרו כביטוח משלים לכיסוי הרפואי אותו מציעות קופות החולים. פוליסות אלה גם יכולות להקנות למבוטחים זכאות לקצבת סיעוד.

פוליסת סיעוד הניתנת דרך קופת החולים מוצעות למבוטחים דרך המסלולים המשלימים, והן מתעדכנות בכל שנה. לפיכך, מומלץ לעקוב אחר העדכונים ובמידת הצורך לשנות את המסלול.

מלבד פוליסה לביטוח סיעודי מקופות החולים קיים סוג נוסף של פוליסה, פוליסה קולקטיבית אשר נרכשה באופן קיבוצי על ידי קבוצות או וועדי עובדים. סוגי פוליסות אלה היו נהוגות לפני שנים, עד שבשנת 2017 הפסיקו לשווק אותם.

על כל פנים מומלץ לכם לבדוק היטב את הכיסויים של פוליסת הסיעוד שברשותכם בין עם מדובר בפוליסה שרכשתם מקופת החולים או פוליסה פרטית מחברת הביטוח על מנת לוודא שבמידה ותקלעו למצב סיעודי תהיו מכוסים על ידי הפוליסה.

אהבתם? שתפו!
דילוג לתוכן